Pracodawca przyjazny rodzinie – mit czy rzeczywistość?

W obecnych czasach decyzja o powiększeniu rodzin coraz częściej jest podejmowana świadomie i skrupulatnie planowana. Czy może nam w tym pomóc przyjazny rodzinie pracodawca? Czy taki pracodawca w ogóle istnieje?

Obrona dyplomu, staż zawodowy jeszcze w trakcie nauki, by wzbogacić swoje CV, pierwsza praca, szkolenia i studia podyplomowe – to etapy kariery młodych kobiet, które doskonale zdają sobie sprawę, że muszą zaliczyć pewne etapy rozwoju swej prace zawodowej, po to by jeszcze przed trzydziestką, jeśli ich pozycja zawodowa jest już ugruntowana, móc zdecydować się na dziecko. Nowocześni pracodawcy, którym chce na dobrze wykształconych i lojalnych pracownikach, coraz częściej inwestują w nasze kadry, zapewniając kobietom wiele możliwości łączenia kariery zawodowej z wychowaniem dziecka. Oferują im np. w łącznym pakiecie socjalnym ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka i ubezpieczenia rodzinne, dają gwarancję powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, a także możliwość stopniowego powrotu do pracy po tym urlopie. Częstym elementem tego procesu jest elastyczny czas pracy z możliwością częściowego wykonywania swych obowiązków zdalnie, z domu. Mogą toż być określone godziny podczas dnia zajęcia lub np. jeden dzień w tygodniu w systemie home office. Niektóre wielkie korporacje oferują żłobek lub przedszkole w pobliżu miejsca pracy, opiekę lekarską dla całej rodziny, dodatkowe płatne czas wolny na wypadek choroby dziecka czy dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla starych dzieci. Często w firmach praktykowane są też wyprawki dla młodych mam.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że marka staje się cenionym i wiarygodnym pracodawcą, z którym warto wiązać swoja przyszłość. Pracodawcy taka polityka kadrowa zabezpiecza niewielką rotację kadr, bo wyszkoleni przez nią pracownicy będą chętniej pracować w firmie, która da im szanse nie tylko rozwoju zawodowego, ale także osobistego.